5. Alapvető közös igények
Ha szeretnétek őszintén átgondolni házastársi kapcsolatotokat, nem elég, ha felismeritek a közös értékekben rejlő lehetőségeket. Azon is érdemes elgondolkodni, mi mindenre van szükség a házasságban.
A mai beszélgetés során megfogalmazhatjátok, mire van szükség közös életetekben.
Azután megfontolhatjátok, mennyire feleltek meg e közös igényeknek.
Felismeréseitek újabb lépéssel visznek közelebb a célhoz: a harmonikus, boldog házassághoz.
Alapvető igények a házasságban
Több évtizedes, házaspárok körében végzett papi szolgálatom során azt tapasztaltam, hogy a házasokban öt alapvető emberi igény él: a meghittség, az őszinte párbeszéd, az egység, a nyitottság és a lelkiség igénye. Vegyük sorra a házasságnak ezt az öt fontos alkotóelemét.
Meghittség
Minden érett kapcsolat bensőséges; rendkívül fontos, hogy a házastársak kapcsolatát is meghittség jellemezze.
A házastársak hosszú éveken át egy fedél alatt élnek, közös asztalnál étkeznek, egy ágyban alszanak, mégis sokszor úgy érzik, mindez nem elég. Meghittebb kapcsolatra vágynak. Csakhogy az áhított közelség sokszor ijesztőnek tűnik. Nem merünk közeledni a másikhoz, mert félünk, hogy meggyűlöl, ha megismeri a hibáinkat. Félünk, hogy elveszítjük az önállóságunkat. Talán fájdalmas emlékek kötődnek ahhoz, amikor közel engedtük magunkhoz a párunkat. S az emberben megszületik az elhatározás, hogy többé nem kockáztat. Így aztán – miközben mélyen vágyódunk a meghittségre és szükségünk is van rá – mindent megteszünk, hogy elkerüljük az igazi közelséget.
Nem biztos, hogy mindkét fél ugyanannyira igényli a közeledést. De ha sikerül leküzdeni a félelmet, kiderül, hogy mindketten vágynak egymás meghitt közelségére.
Két ember sokféleképpen állhat közel egymáshoz: érzelmileg, társadalmilag, szellemileg, lelkileg, fizikailag, szexuálisan. Ha meghittebb kapcsolatra vágynak, többet kell beszélgetniük gondolataikról, érzelmeikről, vágyaikról.
Egy kapcsolat annál meghittebb, minél jobban bízik egymásban két ember, és minél őszintébben tudnak beszélni önmagukról.
Őszinte párbeszéd
A férj és a feleség közötti őszinte párbeszéd a boldog házasság nélkülözhetetlen feltétele. Konkrét, gyakorlati módon megfogalmazva: a szeretet az őszinte beszélgetések, a kölcsönös adás és befogadás által növekszik, érlelődik.
Hogyan felelhetünk meg ennek az alapvető igénynek?
Mint említettük, ennek egyetlen módja van: ha nem csupán gondolatokat, véleményeket, érzelmeket közöltök egymással, hanem benső életeteket, lényetek legmélyét is feltárjátok egymás előtt. Ehhez azonban időre és nyugodt egymásra figyelésre van szükség. Ha nem szántok időt egymásra, az őszinte párbeszéd elérhetetlen vágyálom marad.
A házastársi párbeszéd legfőbb ellensége az önzés. Az önzés azt jelenti, hogy az ember csak magára gondol, vagyis úgy intézi a dolgait, mintha nem volna házastársa.
Egység
A házasság lényege, éltető eleme az egyesülés vágya. Erre vágyódik minden igazán őszinte házaspár. Az egység azonban nem jelent egyformaságot. Az egyformaság nem tűr különbséget. Az egységben viszont megfér, ötvöződik a sokféleség. Az egység több, mint közelség: kincs, ajándék azoknak, akik hűségben és szeretetben haladnak a közös cél felé.
Mit tehettek azért, hogy házasságotokban megvalósuljon az egység?
Elsősorban azt, hogy elfogadjátok mindazt, amiben különböztök egymástól. Ha egyéni értékeitekkel kiegészítitek, gazdagítjátok egymást, ha sohasem azt keresitek, ami szétválaszt, hanem mindig azt, ami egyesít, akkor valóban „egy test” lesztek.
Az igazi egység legfőbb ellensége a gőg. A gőgös ember a saját akaratát kényszeríti másokra, ugyanakkor képtelen bárkitől bármit elfogadni. Az önzés is lehet akadály: az egységet rombolja, ha az ember csak kapni akar, adni nem.
Nyitottság
Hamis az az egység, amely nem párosul mások felé való megnyílással. Az ilyen egység, a „csak mi ketten” zárt köre csapda, ördögi kör. Rendkívül fontos, hogy a házasság nyitott legyen. A házastársaknak ki kell lépniük a csigaházból, a „te meg én” zárt burkából, hogy befogadhassák és mások felé is sugározni tudják az életet és a szeretetet.
Hogyan fogjatok hozzá? A következőképpen:
a./ gondoljátok át, mi a ti közös hivatásotok az életben;
b./ határozzátok el, hogy megvalósítjátok;
c./ mindenekelőtt a gyermekeitekről gondoskodjatok, azután pedig: d./ tegyetek jót a környezetetekben élőkkel!
Lelkiség
A mai fogyasztói társadalomban az emberek többségét nem érdeklik a lelki dolgok. Az anyagiak állnak a középpontban, olyannyira, hogy lassan feledésbe merül az emberi élet igazi értelme – a lelkiség. Valójában sok házasság azért bomlik fel, mert hiányzik belőle a lelki dimenzió. Miért? Mert lelkiség nélkül olyan a házasság, mint az élettelen test. A házas lelkiség a házasság élete, szelleme, lelke, legmélyebb értelme, kibontakozása, természetfeletti dimenziója, megszentelt lényege, titka. Egyszóval: a teremtő Istenre való irányultsága. A házasság legfontosabb eleme tehát a lelkiség. Ahol ez hiányzik, ott nagy valószínűséggel a többi elemi igény sem teljesül.
Vallomások
Szeretet
„Azt hiszem, a szeretetünk még a testi kapcsolatunknál is alapvetőbb. Szexuális életünk egyre csodálatosabb. De ha szellemileg, lelkileg, érzelmileg, akaratilag (és testileg) nem volnánk összhangban Istennel és egymással, a testi harmónia nem tartana soká.”
Egység
„Úgy érzem, jól megvagyunk együtt. Annyira természetessé vált, hogy semmiben sem versengünk, hanem sok mindenben kiegészítjük egymást. Hálás vagyok mindazért, amit egymástól kapunk; a hiányosságokon meg úgysincs értelme rágódni.”
Párbeszéd
„A beszélgetés mindkettőnk elemi igénye. Szükségünk van rá, hogy tudjunk egymás örömeiről, bánatairól. Igyekszünk egyre nagyobb szeretettel és megértéssel figyelni egymásra.”
Nyitottság
„Fontos, hogy a küzdelmeinket megosszuk másokkal. Valahányszor a gyerekeinkkel vagy a barátainkkal beszélgetünk, az Úristen öröme tölt el, hiszen ő küld, hogy vigasztaljuk, lelkesítsük őket.”
„Nagyon jó és fontos, hogy nyitottak legyünk mások felé. Mi mostanában mégsem végzünk túl sok szolgálatot. Hiszem, hogy a Jóisten most azt kívánja tőlünk, hogy inkább a családra, a gyermekeinkre figyeljünk. Arra kell nyitottnak lennünk, hogy az ő kegyelmével mindig azt tudjuk tenni, amit éppen ránk bíz.”
Lelkiség
„Akár kimondjuk, akár nem, az embernek az Istennel való kapcsolatra van leginkább szüksége – bár elismerem, hogy akinek nincs hol laknia vagy nincs mit ennie, annak bizonyára nem könnyű Istenre figyelnie. Ami minket illet: többet és jobban kellene imádkoznunk (közösen is).”
Kérdések
Az alábbi kérdések a közös alapigényekre vonatkoznak. Az egyéni igényekről a következőkben lesz szó.
- Mit teszek azért, hogy házasságunk alapvető igényei teljesüljenek?
- Mire van pillanatnyilag a legnagyobb szükségünk?
- Meghittebbé tehetnénk a kapcsolatunkat? Hogyan?
- Mélyen, őszintén szoktunk beszélgetni? (Indokoljuk meg!)
- Megvalósul házasságunkban az egység? Milyen jelei vannak?
- Nyitottak vagyunk mások felé? Teszünk valamit másokért? (Konkrétan?)
- Van közös lelki életünk? Hogyan ápoljuk a házas lelkiséget?
Házi feladat:
– az öt alapvető igényből emeljétek ki azt, ahol a legtöbbet kell fejlődnötök, és tegyetek konkrét elhatározást!
Záróima: https://www.karizmatikus.hu/imak/imaink/3738-clairvaux-i-szent-bernat-imaja.html