8. Ki vagy Te? – Légy önmagad!
Kezdő ima: https://kattima.hu/hu/app/pray/a-nap-szentje-szent-cecilia-6096
Igazi éned
Cervantes, a nagy spanyol író bölcs tanácsa: „Ne azt szeresd, aki vagy, hanem azt, akivé lehetsz!”
Mindenkinek van egy igazi belső lénye, amely szeretne kifejeződni, megnyilvánulni. „Igazi énünk” – titokzatos kifejezés, melynek jelentését még nem ismerjük igazán.
A házastársak összetartoznak ugyan, férj és feleség mégis két külön egyéniség. Fontossági sorrendben első az egyén, a házasság csak utána következik. Emberi vonásainkat tekintve többé-kevésbé hasonlóak vagyunk a többi emberhez, egyéniségünk viszont teljesen egyedi, mindenkiétől különböző. Ne utánozz hát senkit! Légy önmagad: tartsd tiszteletben lehetőségeidet, képességeidet! Az emberi kapcsolatokat éppen a különböző egyéniségek teszik színesebbé, gazdagabbá.
Kortársaink közül sokan nem elégszenek meg a hétköznapi élettel. Új dimenziókat keresnek: igazi, egyedi énjüket akarják megvalósítani. Gyakran másokban keresik, amit egyedül saját magukban találhatnak meg. Ám aki sokat ad mások szeretetére, véleményére, ítéletére, sohasem találja meg igazán önmagát. Értékeid ugyanis lényed legmélyéről fakadnak. Nem onnan, hogy mások mit gondolnak rólad, hanem onnan, hogy helyes, egészséges önbecsüléssel ismered saját értékedet.
Mindenekelőtt azt kell tehát felismerned, hogy lényed legmélyén valamiféle belső szeretetenergiát hordozol, amit felszabadíthatsz. Ha rájössz, hogy bármily bizonytalanul is, de a magad lábán kell megállnod, megtalálod a belső békét. A béke abból fakad, hogy tudatosítod: személy vagy.
Minél inkább tettekre váltod képességeidet és megvalósítod a benned rejlő lehetőségeket, annál inkább leszel igazán önmagad.
Személy vagy
Mit jelent az, hogy személy vagy?
Tudományos meghatározás szerint a személy mindenki mástól különböző, emberi öntudattal rendelkező, magas szintű tevékenységre képes lény. Valaki vagy. Nem pusztán test és tudat. Személy vagy, méghozzá egyedi személyiség, aki nem szorul rá, hogy bárki mást utánozzon.
A Bibliában (Ter 1. és 2. fej.) azt olvassuk, hogy azért vagyunk személyek, mert „Isten saját képére és hasonlatosságára teremtett” minket. Isten pedig Valaki. Ő „a Személy”. Amikor Mózes Isten nevét kérdezte, ő így válaszolt: „Én vagyok, aki vagyok” (Kiv 3,14).
Valamennyien Istennek egészen egyedi teremtményei vagyunk. Méltóságunk és önazonosságunk Istenben gyökerezik. Legfőbb feladatunk tehát, hogy azzá a csodálatos személlyé formálódjunk, akinek Isten elgondolt. Az ember személyisége eleinte kiforratlan, de rendelkezik mindazokkal a képességekkel, amelyek az érett személy kialakulásához szükségesek. Annál az útnál azonban, amely igazi önmagunkhoz vezet, nincs fájdalmasabb.
Milyen furcsa, hogy a tartalmas, boldog élet lehetősége mindenki számára adott, mégis oly keveseknél bontakozik ki igazán! Ennek számos oka van, s ezek közül első a félelem.
Mindenkiben sok félelem él, mégpedig nagyon mélyen. A félelem sokféleképpen nyilvánulhat meg. Például nem merünk megváltozni. Régi énünk levetése bonyolult folyamat, amihez nemegyszer komoly erőfeszítésre és kitartásra van szükség. Van, aki nem mer őszinte lenni önmagához; más a szabadságtól vagy a felelősségtől fél – vagyis retteg attól, hogy önálló személy legyen.
Légy őszinte önmagadhoz
Hogyan lehetsz úrrá félelmeiden? Hogyan fejlődhetsz azzá az egyedi személyiséggé, aki lenni szeretnél és aki lehetsz? A válasz egyszerű, de korántsem könnyű: légy őszinte önmagadhoz!
Hogyan?
- Úgy, hogy figyelsz lelkiismereted szavára, és hűségesen követed.
- Úgy, hogy megnyitod a szíved és a gondolkodásod: így megérinthet az igazság.
- Úgy, hogy pozitívan gondolkodsz, és mindenben a jót keresed.
- Úgy, hogy sohasem hazudsz, mindig igazat mondasz.
- Úgy, hogy naponta időt szakítasz arra, hogy figyelmesen átgondold, mi zajlik benned; észreveszed és elfogadod magadban a jót és a rosszat.
- Úgy, hogy igyekszel egyre jobban megismerni belső világodat, hogy megértsd, elfogadd és megszeresd igazi önmagadat.
- Úgy, hogy nem másokat okolsz a saját hibáid miatt.
- Úgy, hogy legalább annyit és legalább olyan hatékonyan foglalkozol magaddal, mint másokkal. Minél jobban odafigyelsz magadra, annál ritkábban leszel csalódott és dühös, viszont annál igazabban tudod szemlélni önmagadat s így házastársadat is.
Ha minden férj és feleség őszintébb lenne önmagához, minden házasság boldogabb lenne. Mindenki igazabb képet alkotna önmagáról és a családjáról.
Vallomások
Gábor: Az év elején egy magas szintű testület tagjává neveztek ki. Vegyes érzésekkel fogadtam. Megtiszteltetésnek éreztem, fel voltam dobva, de féltem is, hogy mivel fog járni ez a munka.
Mint kiderült, egy csomó nehézséggel. A többiek mind erőszakosak, nagyszájúak voltak. Mindenről megvolt a határozott véleményük, és egyből lehengerelték az embert. Én visszahúzódóbb típus vagyok, nem is igen jutottam szóhoz. Egyébként nemegyszer vezettem már csoportbeszélgetést, és azt hiszem, nem is rosszul. Tudom úgy irányítani a beszélgetést, hogy a témánál maradjunk, és logikus következtetésekre jussunk. De ebben a társaságban nem tudtam – vagy nem akartam – vállalkozni rá. Nem is mertem volna. Minek? Úgyis mind okosabb, mint én.
Szerencsére rájöttem, hogy a munkámnál fontosabb az, hogy önmagam legyek. Az irodából kilépve mindent ott tudtam hagyni. Tudtam, hogy szükségem van a nyugodt otthoni légkörre, a feltöltődésre Jutka mellett. Az íróasztalnál ebédeltem, de utána kikapcsolódásként mindig elmentem egy kicsit sétálni. Ma már világosan látom, hogy a magam csendes módján többet tettem hozzá a testületi munkához, mint gondoltam. Az idő engem igazolt. Jó, hogy kitartottam, és megmaradtam olyannak, amilyen vagyok. Ha én is ringbe szállok, az csak a közös munka rovására ment volna.
Judit: Hiszem, hogy mint feleség, a Jóisten kegyelméből családias légkört tudok teremteni – de csak akkor, ha magammal is törődöm. Akinek ilyen fontos feladata van, nem hanyagolhatja el magát. Igyekszem tudatosítani, mire van szükségem. Gyakran emlékeztetem magam, hogy az élet nemcsak munkából áll.
Nehezebb időszakokban nem tudok magammal foglalkozni. Ennek mindig Gábor issza meg a levét: többször előfordult, hogy jól beolvastam neki, és őt hibáztattam, hogy olyan feszült és ideges vagyok.
A szüleim mindig azt mondogatták, hogy aki magának kedvez, önző. Én viszont rájöttem, hogy sokkal többet tudok adni, ha kipihenem magam. Mikor Gáboréknál a munkahelyen nagy a hajtás, különösen ügyelek rá, hogy napközben pihenjek. Így amikor hazajön, teljesen az övé tudok lenni. Finom vacsorával várom. Ilyenkor mindent félreteszek: ő a legfontosabb. Azért engedek magamnak egy kis lazítást, hogy este teljesen oda tudjak figyelni rá. Hiszen leginkább arra van szüksége, hogy kipihent, jókedvű feleség várja otthon.
Melinda: Csak akkor tudom igazán szeretni a férjemet és növelni az önbecsülését, ha önmagamat szeretem. Ez volt a legkeményebb felismerés ezen a héten. Korábban is hallottam már, de most lett igazán életszerű.
Kérdések
- Ki vagyok én? Hogyan jellemezném magamat röviden?
- Örülök, hogy ilyen vagyok, vagy szeretnék másmilyen lenni? Milyen szeretnék lenni?
- Mi gátol leginkább abban, hogy önmagam legyek? (belső és külső tényezők)
- Hogyan tudnám leküzdeni e nehézségeket? (konkrétan)
- Őszinte vagyok önmagamhoz? Mi utal rá, hogy igen/nem?
- Törődöm magammal? Ha nem, hogyan lehetne ezt komolyabban venni?
- Naponta szánok időt arra, hogy átgondoljam, mi megy végbe bennem? Ha nem, meg fogom kísérelni? Hogyan?
Házi feladat: A következő hónapban biztosítsunk egymás számára lehetőséget egyéni feltöltődésre! Pl. elcsendesedés, kirándulás, találkozás barátokkal, alvás, stb.
Záróima: http://zenesfohaszok.blogspot.com/2015/11/ima-szent-cecilia-kozbenjarasaert-urunk.html